Jak vybrat plynovou láhev ke grilu

Pokud jste čerstvým majitelem plynového grilu, nejspíš vás napadá spousta otázek, které se týkají paliva a plynových lahví nebo kartuší. Plynové láhve pro grily nabízejí celou řadu možností, proto jsme pro vás připravili podrobného průvodce, který vám prozradí, jak vybrat plynovou láhev, která vám bude dobře sloužit.

Proč si vybrat grilování na plynu

Grilování na plynu se v posledních letech stává stále populárnější. Plynové grily si můžete vybrat v mnoha provedeních a velikostech přesně podle vašich požadavků, ať už rádi hostíte velkou společnost nebo raději grilujete jen se svou rodinou. A proč je grilování na plynu tak oblíbené?

  • Hlavním důvodem je především jednoduché ovládání, gril rozpálíte doslova stisknutím jednoho tlačítka.
  • A právě kvůli tomu jsou plynové grily vhodné i pro úplné začátečníky, kteří si nejsou jistí při práci s ohněm.
  • Milovníci dobrého jídla ocení také rychlost. Plynový gril je rozpálený přibližně za 10 minut, takže na svou oblíbenou pochoutku nemusíte příliš dlouho čekat.
  • Plynové grily nabízí plynulou regulaci teploty, což oceníte, když chcete chystat několik různých jídel.
  • Zároveň se ale nemusíte bát, že byste se připravili zcela typickou chuť a vůni kouře, protože do plynového grilu snadno můžete přidat lupínky na zauzení.

Jak vybrat plynovou láhev pro svůj gril

Při výběru plynového grilu vezměte v potaz také úložný prostor, který slouží ke skladování plynových láhví během používání. Nejde o nutnou podmínku použití, ale především o estetickou stránku věci. Velikost úložného prostoru potom snadno určí, jak velkou plynovou láhev budete potřebovat.

Většina moderních plynových láhví má uzávěry, které jsou kompatibilní s většinou běžných plynových grilů. Pokud už doma máte starší plynovou láhev, může se stát, že bude pro použití ve vašem grilu nevhodná, protože plynové grily jsou často designované pro plynové láhve vyráběné na západ od našich hranic a starší plynové láhve mají příliš vysoký límec kolem ventilu.

Kde koupit plynovou láhev ke grilu

I proto, že je grilování na plynu tak populární, seženete vhodnou plynovou láhev pro grily takřka všude. Vhodným místem, kde koupit plynovou láhev, jsou obchody se zahradními potřebami (např. OBI nebo Hornbach) nebo čerpací stanice. Plynové láhve pro grily samozřejmě seženete také u nás. Při nákupu přes e-shop ale počítejte s osobním vyzvednutím-plynové lahve nelze zasílat přepravními firmami.

„Svou pozornost zaměřte především na osvědčené výrobce, kteří jsou zárukou kvality, jako je Tomegas, Primagas, Flaga, apod. Výhodou je jejich poměrně široká distribuční síť, takže výměna plynových láhví bude snadnější“, radí Tomáš Dytrych, expert na grily.

Jak vybrat velikost plynové láhve ke grilu

Na trhu najdete celou řadu velikostí plynových láhví pro grily, takže jak vybrat tu pravou? Pro začátek si odpovězte na několik otázek.

  • Jak velký je úložný prostor v podvozku mého grilu? Plynovou láhev nemusíte nutně schovávat, ale přece jen to vypadá lépe.
  • Jak velký je gril samotný? Větší grily vyžadují větší plynovou láhev, aby nevznikl problém s nedostatečnou distribucí paliva z láhve, to se může stát především při nižších teplotách.
  • Jak často chci grilovat? Jestliže je grilování vašim hlavním koníčkem a neumíte si bez něj představit ani den, pak se vám vyplatí investice do plynové láhve 10 kg.
  • Budu gril často převážet? Pro bezpečnost plynových láhví je nutné je před cestou odpojit. Pokud tedy gril často vozíte třeba na chatu, zvažte menší velikost plynové láhve, případně pořízení dvou kusů – jednu plynovou láhev nechte doma, druhou můžete mít na chatě.

A teď už k jednotlivým typům a velikostem plynových láhví ke grilu.

Plynová láhev 10 kg

Tento typ plynové láhve patří k nejčastějším a nejpoužívanějším, ale počítejte s jeho vyšší hmotností. Nejčastěji mají plynové láhve 10 kg ocelový obal, který se postará o bezpečnost, ale hůř se s nimi potom manipuluje.

Hodí se především pro velké grily. Do úložného prostoru v podvozku grilu schováte plynovou láhev 10 kg např. u značky Broil King a Napoleon. Pokud máte menší gril, počítejte s umístěním láhve mimo úložný prostor (což ale nemusí být kvůli bezpečnosti na škodu).

Před nákupem také zvažte, zda takové množství plynu vůbec spotřebujete.

Plynová láhev 5 kg

Taková velikost se perfektně hodí pro ty, kdo grilují jednou až dvakrát do měsíce, protože při takové frekvenci vydrží i celou sezonu a vy tak nemusíte řešit skladování plynových láhví v zimě. Plynová láhev 5 kg je snadno přenosná a vejde se do úložných prostor i u menších modelů grilů.

Plynové láhve 5 kg jsou na trhu teprve několik let, proto mohou mít někteří distributoři problémy s jejich výměnou. Před nákupem si proto ověřte, kam se s výměnou plynové láhve můžete obrátit.

Dobrým kompromisem mezi plynovou láhví 5 kg a 10 kg je láhev o velikosti 7,5 kg. Ta pohodlně vystačí na sezonu i při častém grilování a zároveň se s ní snadno manipuluje.

Kempingové plynové láhve

Jedná se o plynové láhve o velikosti 2 kg. Na běžné domácí grilování není tento typ úplně vhodný, ale jde o dobrou alternativu, pokud svůj gril často převážíte, případně může sloužit jako záloha pro případ, že vám dojde palivo.

Pozor si však musíte dát při její instalaci, protože kempingovou plynovou láhev je nutné připojit pomocí odtlačného ventilu, který patří mezi láhev a plynový regulátor.

Plynové kartuše pro grily

Plynové kartuše dobře znají především ti, kteří rádi jezdí na výlety do přírody a chtějí si na jednoduchém hořáku uvařit čaj nebo polévku. Pro klasické domácí grilování nejsou příliš vhodné především kvůli ceně a množství plynu, který obsahují –  seženete je ve velikostech 250 g nebo 500 g. Poskytují vám ale zase volnost při grilování mimo domov a vy tak můžete grilovat opravdu všude - na rybách, v kempu, na pikniku v přírodě, apod.. A navíc, kdo by chtěl v autě na dovolenou převážet i plynovou láhev.

Plynové kartuše pro grily ale mohou být vhodné pro některé modely přenosných grilů, například přenosný gril COBB Premier Gas Deluxe. Jejich specifikem je, že se montují přímo na ventil grilu bez hadice. Některé modely mají klasické závitové napojení, jiné jsou pouze naklikávací.

Počítejte také s tím, že plynové kartuše se nesmí znovu plnit, po použití je jednoduše vyhodíte do kontejneru na kov. 

Kompozitní plynové láhve

Relativní novinkou na našem trhu jsou kompozitní plynové láhve, které se vyrábějí z odlehčených materiálů a manipulace s nimi je tak mnohem snadnější než s klasickou ocelovou plynovou láhví. Z toho důvodu jsou kompozitní plynové láhve vhodné také na cestování v obytném autě nebo karavanu.

Největší výhodou kompozitních plynových láhví je ale jejich bezpečnost. Při přehřátí totiž nedochází k výbuchu, ale pouze k roztržení láhve a pouhému úniku plynu ven.

Další výhodou může pro někoho být také atraktivnější design.

Propan vs. propan-butan

Plynové láhve pro grily se nejčastěji plní směsí propanu a butanu, dnes se můžeme setkat i s láhvemi plněnými pouze čistým propanem. Co se týká výhřevnosti, jsou na tom oba typy takřka stejně, ale pokud rádi griluje i mimo letní sezónu a zvažujete, jak vybrat plynovou láhev, ohlédněte se po plynové láhví plněné čistým propanem. Ten se totiž odpařuje i za nízkých teplot (až do -42 °C), takže spotřebujete celý objem. Hoření propanu je také čistší bez nečistot, takže je grilování rovněž zdravější.

„Nevýhodou plynových láhví pro grily plněných čistým propanem může být dostupnost opětovného plnění. Při rozhodování propan vs propan-butan tak vezměte v úvahu i to, kde budete láhev plnit“, dodává Tomáš Dytrych, zakladatel grilovani.cz

Připojení plynové láhve ke grilu

Když už jste vyřešili otázku, jak vybrat plynovou láhev, čeká vás také její instalace. Vezměte si k ruce manuál od výrobce a postupujte podle něj. Nejprve zkontrolujte, zda máte všechny potřebné díly, jako je tlaková hadice a regulátor tlaku plynu. U většiny plynových grilů bývají součástí standartní výbavy.

Po zapojení se ujistěte, že plynové trubky nemají praskliny nebo nejsou opotřebované a vše dobře těsní. Můžete to otestovat pomocí mýdlového roztoku, který by při unikání plynu dělal bubliny.

Co nezapomenout zkontrolovat při nákupu plynové láhve

Když už jste si vybrali tu pravou plynovou láhev pro váš gril, před jejím samotným nákupem se zaměřte na několik detailů. A věřte, že cena plynové láhve nemusí být to nejdůležitější.

  • Zkontrolujte vzhled láhve. Neměla by mít poškozený nebo promáčkly obal, neměla by nést znaky koroze ani mít poškozený límec.
  • Ověřte datum poslední periodické zkoušky plynové láhve, které najdete na límci láhve nebo na jejím podstavci. Maximální lhůta provedení zkoušky je 10 let.
  • Ujistěte se, že láhev nemá poškozenou pečeť. Ta může mít podobu fólie nebo plomby a je zárukou, že láhev byla profesionálně zkontrolována a naplněna.

Plnění a výměna plynových láhví

Jedním z kritérií, jak vybrat plynovou láhev pro váš gril, by měla být také dostupnost plnění nebo výměny plynových láhví. Je dobré si uvědomit, že většina výrobců vám vymění jen svoji značku, proto si před nákupem zjistěte, jaká je dostupnost výměny plynových láhví ve vašem regionu.

Samostatnou kapitolou je plnění plynových láhví. Ještě stále se najdou lidé, kteří se do něj pouštějí na vlastní pěst na čerpacích stanic, ale tato praxe je nelegální a samozřejmě také nebezpečná. Může totiž snadno dojít k nedoplnění celé kapacity láhve a vy tak zaplatíte za více plynu, než si ve skutečnosti odnesete. Mnohem horší variantou je ale přeplněná a příliš natlakovaná láhev, ze které pak může plyn unikat.

Bezpečnost plynových láhví

Mnoho lidí se grilování na plynu obává z důvodu bezpečnosti plynových láhví, ale při dodržení několik a zásad se nemáte čeho obávat.

  • Plynové láhve nikdy neskladujte při teplotách vyšších než 50 °C, mohlo by dojít k výbuchu.
  • Láhev používejte a skladujte vždy ve vertikální poloze ventilem vzhůru (dbejte na to i při převážení), jinak hrozí nebezpečí požáru či výbuchu.
  • Při připojení láhve k regulátoru zkontrolujte, zda je použito černé těsnění, které je vyrobeno ze syntetických látek. Propan a propan-butan totiž leptají přírodní pryž a při použití nesprávného těsnění může dojít k úniku plynu.
  • Vždy se ujistěte, že jste použili hadici určenou pro propan-butan, poznáte ji podle oranžové barvy. Zkontrolujte také datum expirace, po deseti letech používání se doporučuje její výměna.
  • Když láhev nepoužíváte, zajistěte ji těsnící plastovou zátkou.

Skladování plynových láhví

Výrobce lahví Tomegas říká: "Na skladování nejsou speciální požadavky, pouze bezpečnostní, Lahve by  neměli být v blízkosti kanálu ,oken do sklepa a podobných míst pod úrovní země kde by se mohl plyn při úniku z lahve shromažďovat, samozřejmě ani u otevřeného ohně, většina plynových grilů má prostor pro umístění lahve, někdo pouze uzavře ventil na lahvi když lahev nepoužívá".

Kromě zásad pro bezpečnost plynových láhví byste si při jejich skladování měli dát pozor ještě na několik dalších věcí.

  • Po ukončení grilovací sezony láhev vždy odpojte od grilu.
  • Neskladujte plné ani prázdné plynové láhve pro grily v uzavřených a neodvětrávaných prostorách.
  • Vyhněte se také skladování plynových láhví pod úrovni terénu nebo v blízkosti vstupů do kanalizace.

TIP: Láhve mohou být i na slunci (klidně je nechejte celou grilovací sezónu i uvnitř grilu, který bude na slunci) . Jou plněny na 80% obsahu a to by mělo být dostatek prostoru i při ohřátí lahve sluncem a navýšení objemu. Důkazem může být, že na většině prodejních míst  jsou skladovací klece umístěny na přímém slunci.

Pamatujte zkrátka na to, že nejlepší plynová láhev pro gril je taková, která je bezpečná. Jedině tak vám zajistí dokonalý požitek z grilování.

×

Splátková kalkulačka ESSOX

98 %