Váš košík je prázdný
Pokud potřebujete poradit, začněte článkem Jak si co nejlépe vybrat kvalitní gril nebo zkuste naší poradnu, kde odpovídáme na zvídavé otázky našich zákazníků. Nebo si prohlédněte naše nejoblíbenější kategorie.
Tento recept vychází přesně z postupu proslulého grillmastera Aarona Franklina. Najdete ho v jeho kuchařce Franklin Barbecue: A Meat-Smoking Manifesto a přesně tohle barbecue v texaském stylu všichni tolik milujeme. Nečeká nás žádné složité nakládání masa, ale příprava receptu si vyžádá několikahodinovou tepelnou úpravu.
Pro recepty tohoto typu je jako stvořený můj oblíbený Weber Smokey Mountain, ale barbecue snadno připravíte i v peletovém grilu, který umí udržet stabilní nízkou teplotu po několik hodin.
Masitá hovězí žebra |
Pálivá chilli omáčka |
BBQ koření |
Jablečný džus |
Plněné masové koule |
Zauzená sekaná se sýrem |
Tomahawk steak |
Pro tento recept jsem sehnal hezky mramorovaná hovězí žebra z Irska. Při výběru žeber na grilování se řiďte jednoduchou pomůckou – čím vyšší, tím lepší, protože je snadněji udržíte hezky šťavnatá.
Z žeber můžete odstranit přebytečné tukové krytí a také vrchní blánu.
Žebra nejprve potřeme ze všech stran vrstvou barbecue omáčky a následně posypeme pořádnou vrstvou kořenící směsi. Maso nemusíme nechat odpočinout a můžeme rovnou do grilu.
Na rošt spolu s žebry postavíme také malou misku s vodou, abychom maso dodatečně zvlhčili. Žebra grilujeme při teplotě přibližně 130 °C.
Abychom dosáhli příjemného kouřového aroma, přidáme do grilu špalíky k zauzení – my jsme si tentokrát vybrali dřevo hickory, které je typické právě pro americké barbecue.
Opravdové barbecue je kromě udržení stabilní nízké teploty také o trpělivosti. Po hodině a čtvrt maso pomalu chytá barvu, ale ještě zdaleka není hotovo.
Během grilování nezapomínáme maso vlhčit, aby nám okraje příliš neosychaly – pro tento recept doporučujeme vlhčit jablečným džusem. Skvěle k tomu poslouží obyčejný rozprašovač.
Po třech hodinách můžeme změřit vnitřní teplotu masa pomocí vpichového teplotu – v tuto chvíli bychom měli naměřit teplotu cca 66 – 70 °C.
Pokud se vám nepodařilo sehnat extra vysoká žebra, doporučujeme v tuto chvíli maso zabalit a to buď do alobalu nebo do řeznického papíru (tzv. butcher paper). Díky tomuto triku zůstane maso i při delším grilování krásně šťavnaté.
Zabalené maso vrátíme zpátky do grilu a pokračujeme v přípravě další přibližně 2 hodiny. Vnitřní teplotu masa pohlídáme pomocí termosondy a grilujeme dokud nemají vnitřní teplotu přibližně 95 °C.
Hotová žebra necháme ještě chvíli odpočinout v coolboxu.
Jako jednoduchá příloha k žebrům (ale i jako jídlo na menší hlad) skvěle poslouží tyto fazole.