Video recept: Kuře na plechovce piva grilované v kotlovém grilu Weber
Grilované kuře na plechovce piva patří k celosvětově nejoblíbenějším typům přípravy kuřete na grilu. Tato technika pravděpodobně pochází z americké Louisiany a je skvělou součástí každé domácí grilovací párty. Jak postupovat, aby byl výsledek co nejlepší? A budete potřebovat ještě něco víc, než je gril, kuře a plechovka piva?
Proč je grilování kuřete s plechovkou piva tak oblíbené?
Posadit kuře na plechovku piva a to celé ugrilovat nebo upéct v troubě zní na první pohled trochu bláznivě. Kuře na plechovce piva vypadá legračně a leckomu se vybaví scéna z oblíbeného seriálu Přátelé, kdy si jeden z protagonistů nasadil na hlavu celého krocana. Vizuální stránka a touha po experimentu tak jsou hlavním motivem, proč se do tohoto receptu pouštět.
Velkým propagátorem tohoto postupu při grilování celého kuřete je Steven Raichlen, americký spisovatel, televizní moderátor a autor několika populárních knih o grilování. Jednu ze svých publikací věnoval přímo grilování kuřete s plechovkou piva a můžete v ní najít více než 70 receptů na tuto pochoutku.
Pravdou je, že vertikální grilování kuřete vám zajistí křupavou kůrku a dobře propečené maso, které doslova samo odpadává od kosti. Navíc díky použití speciálních stojanů na kuře snadno zachytíte odkapávající šťávu do misky a můžete ji použít při servírování.
Příprava grilovaného kuřete na pivu
Vzhledem k tomu, že vás čeká grilování celého kuřete, nemusíte se obávat žádného porcování. To ale neznamená, že byste měli zanedbat přípravu. Příznivci grilovaného kuřete na pivu tvrdí, že se během pečení chuť piva dostane do kuřecího masa. Bohužel to není tak úplně pravda, takže pokud chcete získat kuře, které opravdu bude vonět a chutnat po pivu, měli byste jej předem marinovat.
K tomu dobře využijete injekci k vstřikování marinády. Stačí natáhnout do stříkačky pivo a následně jej vstříknout přímo do masa. Potom nechejte kuře hodinu odpočinout a můžete se pustit do dalších kroků.
Před umístěním kuřete na gril jej nezapomeňte okořenit. Můžete k tomu použít speciálně namíchané kořenící směsi, jako je The Best Beer Can Chicken, která obsahuje cibuli, česnek, červenou papriku nebo citronovou kůru. Nebo se spolehněte na vaše oblíbené grilovací koření a omáčky, případně na vlastní kombinaci bylinek (na kuře se skvěle hodí třeba tymián). Koření vetřete do kůže kuřete, někdo doporučuje kořenit také pod kůží, kam se prsty snadno dostanete. Abyste předešli vysušení prsou, můžete pod kůži vložit kousek másla.
Tip: Při výběru grilovacích směsí se zaměřte také na obsah soli. U většiny běžně dostupných směsí tvoří sůl až 60 % obsahu, což je mnohdy na škodu.
Usazení kuřete na plechovku piva
Zlatým hřebem přípravy je posazení kuřete na plechovku piva. Velikost plechovky volte podle velikosti kuřete, ale doporučujeme používat spíš menší plechovky. Pivo odlejte do skleničky, v plechovce by měla zůstat maximálně polovina piva, někteří kuchaři doporučují nechat pouze 1 – 2 centimetry, protože pak se pivo rychleji ohřívá a tím pádem i lépe odpařuje.
Za vyzkoušení stojí také speciální sady na přípravu grilovaného kuřete na pivu. Jejich součástí je stojan na kuře, nůžky na porcování a také speciální plechovka z nerezové oceli, do které nalijete své oblíbené pivo. Navíc má po stranách otvory, aby se tekutina správně odpařovala.
Správně usazené kuře na plechovce piva poznáte tak, že je dostatečně stabilní, tudíž s ním můžete snadno manipulovat. Plechovka se do kuřete prakticky celá schová.
Jaké pivo použít?
Názory na to, které pivo je pro grilování kuřete s plechovkou piva nejlepší, se velmi různí. V jednotlivých receptech se můžete setkat na doporučení tmavších a silnějších piv (např. typu stout), nebo naopak lehkých světlých druhů. Někdo rád používá pšeničné pivo, jiný sáhne po tom, co má zrovna doma. Vybraný druh piva by měl především ladit s kořením, které použijete, a samozřejmě vašim chuťovým pohárkům.
Pečené kuře z pivní plechovky navíc nemusíte připravovat jen na pivu, za vyzkoušení stojí také další nápoje. Skvělý je jablečný cider nebo přímo jablečný džus, vyzkoušet můžete také bílé víno. Někteří používají dokonce citronovou nebo zázvorovou limonádu. Příprava jídla by měla být především radost a zábava, nemusíte se nechat svazovat receptem.
Příprava grilu
Pro grilované kuře na pivu zvolte metodu nepřímého grilování. To znamená, že uhlíky by neměly hořet, protože by kuře bylo na povrchu spálené a uvnitř syrové.
Skvěle tady využijete kotlové grily Weber na dřevěné uhlí. Kuře na plechovce piva pak grilujete přímo na palivové mřížce – uhlíky shrábnete co nejvíce na stranu a stojan s kuřete umístíte vedle nich. Během pečení pak kuře několikrát otočíte, protože žár jde pouze z jedné strany. Při manipulaci nezapomeňte na žáruvzdorné rukavice, které ochrání vaše paže před žárem.
Tip: Abyste dodali kuřeti ještě lepší kouřovou chuť, můžete použít speciální dřevěné lupínky k zauzování drůbeže. Kombinace dřeva mesquite, jabloně a sudů, ve kterých zrálo Chardonnay dodá masu příjemnou vůni dřeva a jemnou uzenou chuť.
Jak dlouho se griluje kuře na plechovce piva?
Příprava drůbeže obecně zabere mnohem méně času než příprava větších kusů masa, jako jsou žebra nebo hrudí. Na grilování kuřete s plechovkou piva si vyhraďte přibližně hodinu až hodinu a půl času, podle velikosti kuřete. Teplota v grilu by se měla pohybovat mezi 180 a 200 °C. Díky tomu, že většina moderních grilů má ve víku zabudovaný teploměr, ohlídáte to velmi snadno.
Pozor si dejte zejména na vnitřní teplotu kuřete při grilování. Drůbeží maso musíme podávat dokonale tepelně upravené, aby došlo ke zničení nejrůznějších bakterií. Vnitřní teplota kuřete by se měla pohybovat kolem nad 74°C, ale pokud chceme, aby šlo maso od kosti, měla by být teplota ve stehnech minimálně 85°C. V prsou pak může být teplota nižší. Zjistíme to jednoduše pomocí vpichovacího teploměru.
Nástrahy při grilování kuřete na plechovce piva
Jestliže se do grilování kuřete s plechovkou piva chcete pustit, je důležité uvědomit si, že na vás čeká několik nástrah.
- V první řadě jde o to, že pokud umístit dovnitř kuřete plechovku, nedostane se k masu žádný žár. Kuře se tak griluje pouze z vnější strany, kde už může být vysušené, ale přitom maso uvnitř stále nemusí být dostatečně propečené.
- Příprava kuřete na plechovce piva jako by nevyžadovala žádné zvláštní ohledy – jednoduše posadíte kuře na koupenou plechovku a můžete začít grilovat. Problém je, že pivní plechovky nejsou nijak testovány na odolnost vůči vysokému žáru. To platí také o barvách, které mají na povrchu. Žádný výrobce vám tak nezaručí zdravotní nezávadnost kuřete grilovaného na plechovce piva. Proto doporučujeme použít sady na přípravu kuřete na pivu, kde najdete vhodnou nádobu, do které tekutinu přelijete.
- Dalším úskalím může být porcování. Jak vytáhnout horkou plechovku z horkého kuřete? Samozřejmostí by měly být žáruvzdorné rukavice, ale s porcováním vám rozhodně pomohou nůžky na drůbež.
Další způsoby přípravy pečeného kuřete na grilu
Grilování celého kuřete na plechovce piva jistě stojí za vyzkoušení, ale pokud čekáte, že takto dostanete opilé kuře na grilu, budete zklamaní. Pivo v plechovce kuře téměř neochutí, mnohem lepší je tak použít pivní marinádu.
Pro pečené kuře na grilu navíc máte mnoho dalších možností, které zaručují skvělý výsledek:
- Stojany na kuře pro vertikální grilování bez použití plechovky umožní teplu pronikat i do vnitřní dutiny kuřete, takže maso bude krásně propečené a šťavnaté zároveň.
- Za vyzkoušení stojí také tzv. rotisserie, tedy otáčecí rožně. Ty automatické navíc nevyžadují vaši pozornost a o dokonale propečený pokrm se postarají takřka samy.
- Pro grilování celého kuřete se také hodí metoda, kdy vyříznete páteř a kuře „rozplácnete“. Grilujete tak vlastně jednotlivé porce masa, což umožní dokonalé propečení.
- A samozřejmě můžete kuřete před grilováním naporcovat a grilovat samostatně kuřecí stehna a kuřecí prsa. Velkou výhodou je ideální propečení na požadovanou teplotu, kdy prsům stačí 74°C a naopak stehna, aby šlo maso od kosti ugrilujete min. na 85°C.