Autor: Tomáš Dytrych
Chcete grilovat na balkoně? Poradíme, jak gril na balkon vybrat
Víte, že si pořádnou grilovačku můžete užít, i když máte k dispozici jen malý balkon nebo terasu? Stačí si jen vybrat vhodný gril. Vzhledem k bezpečnosti se na balkoně nedoporučuje grilovat na grilech na dřevěné uhlí, a proto budou v centru vaší pozornosti balkonové grily elektrické a plynové. I na nich připravíte dokonalý steak nebo lehce křupavou zeleninu.
Obsah
- Jak grilovat na balkoně
- Bezpečnost při grilování na balkoně
- Co zvážit při výběru
- Výběr grilu na balkon
- Tipy pro grilování na malém balkoně
Jak grilovat na balkoně? Seznamte se s domovním řádem a legislativou
Problematice grilování na balkoně bytového domu se žádný zákon nevěnuje přímo. V občanském zákoníku najdete pouze obecná stanoviska. Dozvíte se v něm, že vlastník bytu se vyhne všemu, co by mělo za následek vniknutí odpadu, vody, kouře, prachu, pachu, hluku a dalších podobných věcí na pozemek jiného vlastníka, tedy souseda, a to v míře nepřiměřené místním poměrům. Tyto činnosti nesmí podstatně omezovat obvyklé užívání pozemku.
[banner-2]
Zjednodušeně tedy můžeme říct, že pokud budete grilovat pouze občasně, bude vše v pořádku. V případě, že budete grilovat a kouřem sousedy obtěžovat každý den, může dojít k nemilým sporům. Jak se říká, sousedské vztahy jsou nade vše, a tak se raději se sousedy, se kterými by mohl být problém předem domluvte. Oznamte jim, že se chystáte v určitý den a čas grilovat, aby nevěšeli na balkon třeba prádlo nebo ať si zavřou okna do bytu.
Před grilováním je vhodné se seznámit s domovním řádem bytového domu. Ve většině případů se sice řád o grilování nezmiňuje, ale kvůli množícím se stížnostem sousedů jsou mnohde řády upravovány. Jestliže je ve stanovách přímo uvedeno, že se na balkonech grilovat nesmí, nic nenaděláte. Budete muset sbalit gril a vyrazit s ním na vyhrazená místa třeba do parku.
Grilování na balkoně a bezpečnost
I malý gril může na balkoně, terase či lodžii udělat velkou neplechu. Proto je důležité dodržovat zásady bezpečného grilování. Které mezi ně patří?
- Gril používejte vždy pouze tak, jak doporučuje výrobce.
- Pro grilování zvolte vhodné místo s eliminací vzniku požáru. Gril by měl stát v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů (např. suché květiny v truhlících, závěsy a záclony, dřevěné prvky).
- Gril by měl stát na stabilní nehořlavé podložce, zabraňte jeho převrácení a nikdy jej nenechávejte bez dozoru. Zařiďte si příjemné posezení na balkoně. Vychutnáte si tak na čerstvém vzduchu ugrilované dobroty, zatímco gril zůstane neustále pod vaším dozorem.
- V grilu nepalte žádné odpadky a nepokládejte na něj cizí předměty.
- Negrilujte za nepříznivého počasí (silný vítr, déšť).
- V blízkosti grilu mějte jednoduché hasební prostředky, jako je rozprašovač nebo lahev s vodou či hasicí sprej. Chybět by neměly ani žáruvzdorné rukavice.
- Dávejte pozor na děti a mazlíčky.
- Gril udržujte v perfektní kondici, čímž můžete předejít vzniku náhodného vzplanutí.
Co zvážit při výběru kvalitního grilu na balkon
Než se rozhodnete pro konkrétní model, dobře si změřte velikosti balkonu. Podle toho následně vyberte gril. Myslete na to, že by výrobek neměl zabrat celou plochu balkonu a měl by být snadno přístupný. Obsluhovat jej budete nejen při samotném aktu grilování, ale také při jeho čištění. K tomu se vám bude hodit grilovací náčiní. Pro přípravu jídla by neměly chybět:
- kleště,
- obracečky,
- potírací štětečky.
Pro údržbu:
- kartáče na rošt,
- čisticí přípravky.
Umístění grilu by mělo být takové, abyste se k němu snadno dostali s ingrediencemi, ale také mohli bez problémů podávat hotové jídlo.
Promyslete si, kde bude gril stát a co je v jeho blízkosti. Pokud si budete chtít burgery nebo špízy vychutnat venku, měl by být na balkoně venkovní nábytek, který by však neměl blokovat přístup ke grilu. Když jsme u toho nábytku, pokud i ten si přejete nový, určitě vám uděláme radost tímto slevovým kódem na nábytek.
Zahrajte si na architekta
S výběrem velikosti grilu vám nejlépe pomůže, když si budete umět rozvržení věcí na balkonu reálně představit. Pomocí lepicí pásky vyznačte místo pro gril a následně veškeré vybavení balkonu upravte tak, abyste se ke grilu snadno dostali. Vyzkoušejte si, jaké to bude, když v ruce ponesete talíř nebo tác plný ingrediencí.
Jak budete gril skladovat
Před nákupem promyslete to, zda máte prostor, kam gril uložit, když zrovna nebude v „akci“. Grilům neprospívá, pokud na ně prší, jsou vystaveny prachu a všem rozmarům počasí. Optimální je uložení ve sklepě. Zvažte tedy, jak často budete grilovat, hmotnost grilu se totiž bude výrazně podílet na tom, jak pohodlné přemisťování bude. Jestliže sklep nemáte nebo nechcete gril po každé přípravě jídla stěhovat sem a tam, pořiďte si ochranný obal, který výrobek ochrání před deštěm, větrem i prachem.
[banner-1]
Výběr grilu z hlediska paliva
Obecné rady týkající se výběru grilu jsme sepsali zde. Grilování na balkoně má však svá specifika. Pamatujte na ohleduplnost k sousedům. Budete tedy vybírat výrobky, které nebudou okolí obtěžovat kouřem. Vzhledem k bezpečnosti je pro grilování na balkoně nejméně vhodný gril na dřevěné uhlí. Do městských bytů s balkony se nejlépe hodí grily plynové a elektrické, které má ve své nabídce společnost Weber.
Výhodou plynových a elektrických grilů je to, že z nich nejde štiplavý kouř jako při roztápění dřevěného uhlí nebo briket.. Vůně se ale při přípravě budou linout do okolí, což může některým sousedům vadit. Proto je na grilování vždy upozorněte předem.
Plynový gril na balkon
Předností grilů na plyn je snadné ovládání. Pomocí otočných knoflíků rychle docílíte požadované teploty. Se zapalováním pomůže elektrický zapalovač v podobě tlačítka. Díky regulaci teploty budete mít jistotu, že maso nebo jiné připravované dobroty nespálíte. Příprava jídla na plynovém grilu se podobá pečení v troubě, kterou máte v kuchyni.
Při výběru plynového grilu je obecně důležitý počet hořáků. Počítá se ale, že na balkon nebo terasu si málokdo pořídí velký plynový gril se 6 hořáky. Bohatě si vystačíte s plynovým grilem s 1-2 hořáky. Plynové grily na balkon můžete najít v nabídce značky Weber. Zvolit můžete modely s připojením na propanbutanovou lahev nebo na plynovou kartuši.(pokud budete grilovat málo). Náročnější na prostor jsou grily na propan-butanovou lahev (pokud budete grilovat častěji). Jestliže máte dostatek místa, můžete svůj balkon vybavit Weberem Spirit II E-210 GBS, který se pyšní dvěma hořáky, dvěma postranními poličkami, z nichž jedna je sklopná a kompatibilitou s termosondou iGrill3. Díky ní můžete přes aplikaci Weber iGrill kontrolovat teplotu grilovaných pokrmů. Tento model grilu je stabilní, má dostatečnou výšku pro snadnou obsluhu a díky velkorysému grilovacímu prostoru v něm připravíte i kuře nebo kachnu ve vertikální poloze. Grilovací rošt je dvoudílný a vyrobený z litiny, která je smaltovaná porcelánem.
Pro skutečně malé balkony byl vyvinutý plynový gril Weber Q 1200 Stand Black, který je sice nejmenším z řady Q, ale jeho velikost nemá vliv na výsledek. Pracuje s plynovou kartuší, ale je možné jeho provoz upravit i na propanbutanovou lahev. Jeho výška činí 103 cm, hloubka 42 cm a šířka s odklopenými poličkami 104 cm. Díky poličkám sklopným dovnitř nabídne prostor třeba pro přípravu salátu. V poklopu je integrovaný teploměr, nastavitelným ventilem hořáku můžete regulovat teplotu a o rychlé a bezpečné zažehnutí se postará elektrické zapalování. Dvoudílný grilovací rošt je vyroben z litiny a smaltovaný porcelánem.
Jestliže si grilování chcete užívat nejen na balkoně, ale také třeba při cestování karavanem, stane se vaším nepostradatelným společníkem gril Weber Traveler s plynovou kartuší. Jeho předností je kompaktní velikost a snadné skládání, takže je vždy rychle připraven na cesty. Na velké grilovací ploše 64 × 34 cm z litiny nasytíte hned několik hladových krků. Součástí je postranní stolek pro přípravu. Ve víku s automatickým zámkem je integrovaný teploměr.
Elektrické grily
Na elektrických grilech si zamilujete snadnou obsluhu a dokonalé dobroty, jež jsou chuťově téměř k nerozeznání od jídel připravených třeba na grilu na dřevěné uhlí. Pro grilování si vystačíte pouze s přívodem elektrické energie. K elektrickému připojení používejte vždy kvalitní homologované prodlužky a pamatujte, že se tyto grily nesmí používat při dešti. Ostatně jako jiné elektrické spotřebiče. Jejich výhodou je ale to, že je můžete používat i doma v zimě. Stačí zapojit do zásuvky a zapnout digestoř. Kvalitní elektrické grily má ve své nabídce značka Weber.
Elektrický gril Weber Pulse
Gril Weber Q 2400 Stand Dark Grey se chlubí velkým topným tělesem, které distribuuje žár rovnoměrně po celé grilovací ploše z litiny. Délka elektrického kabelu činí 1,8 m. Gril je umístěn v dostatečně vysokém a stabilním rámu s pojízdnou konstrukcí, takže se s výrobkem snadno manipuluje. Čištění usnadňuje odnímatelná miska na odkapávající tuk.
Dobré tipy, když chcete grilovat na malém balkoně
Vzhledem k tomu, že balkony bohužel nejsou nafukovací, je potřeba při grilování myslet systematicky. Jen tak si užijete skvělé jídlo, ale také zábavu.
- Variabilní zařízení balkonu – pořiďte si na balkon prostorově nenáročný nábytek, který budete moci přenášet, případně stohovat, aby nezavazel.
- Oddělte prostor pro grilování a zábavu – zatímco grilujete, mohou se vaši hosté bavit třeba v obývacím pokoji. Pamatujte, že čím více lidí na malém balkonu je, tím hůř se vám bude gril obsluhovat.
- Přípravné práce dělejte v kuchyni – pokud nemáte na balkoně dostatek místa pro krájení masa a zeleniny, dochucování nebo přípravu omáčky, udělejte tyto úkony předem v kuchyni. Na balkoně se věnujte už výhradně grilování.
- Mějte systém – snažte se kolem grilu a na balkoně udržet pořádek. Všechno, co zatím nepotřebujete, nechte v kuchyni. Čím více věcí na balkoně bude, tím větší je pravděpodobnost, že se něco rozbije.
- Buďte opatrní, mějte gril dostatečně daleko od čehokoli, co by mohlo hořet. Pozor i na záclony, které i při slabším větru mohou vylétnout ze dveří a neštěstí může být na světě. Je chytré nezapomínat na pojištění domácnosti.