Autor: Tomáš Dytrych
Chcete si koupit nový gril, ale zatím nevíte, kam ho umístit? Poradíme vám, a to nejen s ohledem na organizaci zahrady, ale především z hlediska bezpečnosti. Zvláště v případě grilování na terase je třeba dodržet určitá pravidla.
Obsah
- Zásady bezpečného grilování
- Grilování na zahradě
- Grilování na terase
- Venkovní ohniště
- Uspořádání zahrady
- Rozvržení terasy
Zásady bezpečného grilování
Ta úplně hlavní zní: Gril musí být mimo dosah dřeva, protože to se i pouhým přehřátím může vznítit.
- Gril umístěte minimálně 3 metry od jakéhokoliv dřevěného vybavení, ale i od stromů a větví.
- Dejte si pozor i na umístění pevné vířivky nebo dřevěné kádě. Budou-li blízko grilu, může vás obtěžovat kouř. Zároveň není bezpečné blízko vody umisťovat elektrický gril.
- Pozor také na dětské prolézačky a pískoviště ze dřeva.
- Postavte gril dom dostatečné vzdálenosti od všech zahradních dekorací
- Gril rozhodně nestavte na dřevěnou podlahu.
[banner-1]
Tato zásada platí dvojnásob u ohňových grilů, naopak výjimkou mohou být grily Big Green Egg, které se díky unikátnímu materiálu nikdy tolik nerozžhaví.
Další důležitou podmínkou bezpečného grilování je stabilita grilu. Musí stát pevně, nekývat se, nesmí mít možnost se převrátit.
Pro příjemné posezení u grilu bez nehod mějte na paměti ještě tyto zásady:
- Pozor na oblečení z umělých vláken. Ke grilu je vhodnějším řešením 100% bavlněné oblečení nebo omyvatelná grilovací zástěra.
- Poučte děti o nebezpečí pohybu v blízkosti grilu a raději je dobře hlídejte.
- Velmi opatrně zacházejte s tekutým podpalovačem. Může se nedopatřením dostat i na vás.
Grilování na zahradě: pohodlně a bezpečně
Kde si tedy na zahradě zřídit příjemný grilovací prostor? Kromě hlavního bezpečnostního pravidla zvažte vzdálenost od domu nebo od venkovní sauny. Pokud nemáte plně vybavenou pergolu či venkovní kuchyň, budete z domu přinášet nádobí i suroviny a určitě se při tom nechcete příliš naběhat. Vždyť grilování by mělo být pohodovou záležitostí, ne sportovní disciplínou.
V případě elektrického grilu zohledněte vzdálenost k přípojce.
Při rozhodování, kam umístit gril, také vzpomeňte na nutnost stability. Lidé často staví gril přímo na trávu, ale půda je pohyblivá, i když se to na první pohled nezdá. Daleko lepším řešením je postavit gril na betonovou dlažbu, nebo travnatou plochu alespoň zpevnit. Odstraňte vrchní vrstvu zeminy, místo vysypte štěrkem a dobře upěchujte.
Také samo zařízení musí být dostatečně stabilní, proto kvalitní grily od špičkových výrobců mají široké či vícebodové základny.
Pro váš větší komfort i pro zvýšení bezpečnosti by místo na grilování mělo být v závětří. Pokud takové místo na zahradě nemáte, můžete si na návětrné straně postavit zídku. Nemusí být vysoká, stačí, aby zakrývala gril. Nebude pak docházet k rozfoukání žhavých uhlíků, pokud používáte grily na dřevěné uhlí. Ideálně můžete využít i altánek.
[banner-2]
Gril na terase? Proč ne
Ovšem za dodržení bezpečnostních pravidel, samozřejmě. Ať už se jedná o „pozemní“ terasu u domu nebo o větší balkon u bytu, mimo tu hlavní zásadu, tedy umístění z dosahu dřeva, dbejte ještě na tyto:
- Negrilujte na zcela uzavřené terase.
- Gril umístěte z dosahu všech částí domu, bazénu i terasy.
- Kolem grilu musí dostatečně proudit vzduch, nestavte ho přímo ke zdi.
Na terasy doporučujeme spíše zařízení nevyžadující rozdělávat oheň, tedy elektrické nebo plynové grily. V případě menších teras pak sáhněte po kempingovém modelu. Všechny tyto grily se zároveň splňují požadavky na "balkonové grily".
Pozor však na grilování na balkoně bytového domu. I když je postaven z cihel či betonu a je dostatečně prostorný, grilování na něm není s ohledem na sousedy zcela vhodné.
Venkovní ohniště se zvýšenou opatrností
Opékání špekáčků na pořádném ohni prostě k letním večerům patří. S jeho ideálním umístěním je to kvůli velkému žáru, odletujícím jiskrám a kouři těžší. Rozhodně se vyhněte zbudování ohniště v blízkosti:
- Domu – dovnitř se vám dostane kouř a zvenku vám může po několik posezeních obarvit světlou fasádu.
- Garáže, dílny, či zahradního domku – jiskry, které dolétnou do míst s benzinem, barvami či ředidly, nadělají pěknou paseku.
- Venkovního sušáku na prádlo.
Stejně jako v obou případech grilování platí hlavní zásada „mimo dosah veškerého dřeva“ a to například i dál od dřevěných rolet, pergol a zahradních domků a také opravdu pečlivý dohled nad pobíhajícími dětmi. Stačí jedno klopýtnutí a neštěstí je na světě. Z tohoto důvodu bychom vám doporučili spíše ohniště „ve výšce“. Ohňové grily Vulcanus splňují nároky milovníků tradičního opékání s důrazem na bezpečnost a zároveň přináší velké grilovací možnosti. Jde o ohniště s grilem v jednom.
Všechna zmíněná pravidla platí i směrem k sousedům. Asi vám nepoděkují za načichlé prádlo, natož za spálený anglický trávník.
Pokud však máte velkou zahradu a občas na ty špekáčky dostanete chuť, připadá v úvahu přenosné ohniště. Těch je několik druhů, proto se podívejte na jejich srovnání a vyberte si ten, který vám bude vyhovovat.
Uspořádání zahrady pro grilování
Kam (ne)umisťovat zahradní gril z hlediska bezpečnosti jsme již probrali, lehce jsme naťukli také pohodlí v závětří. Zahradní posezení s grilem si však můžete ještě zpříjemnit, například upravenou zelení a zastřešením. Zatímco samotné grily by se přímo pod střechu stavět neměly, vy a vaši hosté ochranu před deštěm či prudkým sluncem oceníte.
Ať už se rozhodnete pro menší přístřešek nebo velkou pergolu, berte při vybírání místa v potaz světové strany. Na té severní si v parném létě budete užívat chládek, ale v případě celoročního grilování to nemusí být až taková výhra. Záleží také, zda dáváte přednost večerním posezení, nebo máte v plánu užívat si grilování i během dne. U druhé varianty nebude jižní strana úplně ideální.
Pokud máte na své zahradě více oblíbených koutů, s přenosným grilem můžete grilovat pokaždé jinde. Pak vás nebude trápit roční ani denní doba.
Rozvržení terasy u bytu
Vzhledem k menší rozloze není moc možností na uspořádání terasy. Když dodržíte bezpečný odstup grilu od stěn, zahradního nábytku, případně zábradlí, pravděpodobně vám nezbude příliš místa na cokoli dalšího, aniž byste si významně omezili průchod. Nicméně si posezení můžete alespoň zútulnit drobnými doplňky například plechovými cedulkami. Hezkým a zároveň praktickým atributem se může stát box na grilovací pomůcky.
Vyberte si správný zahradní gril
Teď už určitě víte, kam gril umístíte, je tedy na řadě volba toho nejlepšího modelu. I s tím vám dokážeme pomoci. Přečtěte si článek Jak si co nejlépe vybrat kvalitní gril, díky němuž nešlápnete vedle. Nebo se na nás rovnou obraťte, rádi pomůžeme.