Minion (Snake) metoda
Autor: Tomáš Dytrych
Určitě se mnoho z vás trápí tím, jak dosáhnou ve vašem kotlovém grilu, offset smokeru (Smoky Fun apod.) nebo barrel smokeru dlouhodobě nízkou stabilní teplotu (kolem 110-120°C ideální právě na barbecue), bez nutnosti přikládat průběžně palivo a vytvářet tak prudké výkyvy teploty.
Řešení je zde!
Princip "Minion metody" je jednoduchý:
umistěte malé množství rozžhavených briket na nezapálené brikety, mezi které můžete vložit špalíky nebo lupínky k uzení. Nastavte regulační otvory vzduchu tak, aby byla teplota nízká a stabilní. Od žhnoucích briket se postupně zapálí další, což má za efekt dlouhou dobu hoření (až 18h) v závislosti na objemu vložených briket a nastaveném přísunu vzduchu. Jednou z výhod této metody oproti standardní metodě přikládání (postupné přikládání rozžhavených briket) je menší šance, že bude teplota v grilu vyšší než chcete. Je to kvůli tomu, že přimět hořet pár briket nízkou teplotou je snazší, než tlumit žár briket rozpálených na 300°C a snažit se dosáhnou nízké teploty. Minion metoda jak ji vidíte na obrázku vpravo se dá takto používat ve Weber Smokey Mountain (WSM).
Obecně se dá říct, že Minion metoda je založena na pomalém a postupné zapalování a odhořívání malého množství briket (nebo uhlí, ale brikety hoří stabilněji a pomaleji se od sebe zapalují). Takového efektu dosáhnete modifikací Minion metody, tzv. "snake metodou", kdy jen jinak umístíte brikety ve vašem grilu. Snake metoda je vhodná pro použití v jakémkoli grilu s víkem na dřevěné uhlí.....
Modifikaci Minion/snake metody můžete také s úspěchem používat s pomocí našeho Low&slow BBQ adaptéru pro kotlové grily (57cm).
Pokud existuje nějaká diskuse o nevýhodách Minion metody, pak že je v rozporu s obecně zažitým pravidlem a to grilovat na rozžhavených briketách (nebo uhlí), které jsou pokryté již slabou vrstvou popela. Každý určitě ví, že brikety než se plně rozhoří vydávají štiplavý kouř. Mnoho lidí předpokládá, že tento kouř ovlivní chuť a vůni grilovaného masa. Praxe však říká, že se nezdá, že by toto mělo na vzhled, vůni či chuť jídla vliv. Tato metoda (a její modifikace) je hojně používána s velkým úspěchem nejen u mnoha vítězných týmů na soutěžích v barbecue. Rozhodně záleží na kvalitě používaných briket.
Vždy budou samozřejmě lidé, kteří budou tvrdit, že tuto příchuť z grilovaného masa cítí. Pokud patříte do této skupiny a máte obavy z grilování na uhlí nebo briketách, které nejsou plně rozžhaveny, použijte klasickou metodu a to postupné přikládání malého množství rozpáleného paliva.